Uwaga: aby móc skorzystać z formularza rejestracji na wydarzenie, należy się zalogować.
Wybrana grupa
Po indeks z Pitagorasem - wykłady dla uczniów (rejestracja zakończona)
Termin: 2018-10-01 — 2019-12-30 | Rejestracja: 2018-10-26 — 2019-12-10
Wykłady Otwarte "Po indeks z Pitagorasem'' mają na celu popularyzację wśród młodzieży w łatwo przyswajalnej formie interesujących zagadnień naukowych z matematyki i informatyki. Spotkania z doświadczoną kadrą WMiI stwarzają możliwość uzupełnienia i poszerzenia zainteresowań uczniów w zakresie wyżej wspomnianych dziedzin nauki. Ponadto uczestnictwo w wykładzie na daje uczniowi szansę zapoznania się z uniwersytetem oraz jego kadrą, a pobyt na WMiI umożliwia uczniom dokonującym wyboru przyszłego kierunku studiów zapoznanie się z ofertą edukacyjną wydziału.
Wykłady odbywają się raz w miesiącu, we wtorki o godz. 12:00 w Auli A Wydziału Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu. Czas trwania wykładu to 60 minut. Po wykładzie możliwe będzie zapoznanie się z zapleczem dydaktycznym WMiI. Zamiar zwiedzania prosimy wcześniej zgłosić i uzgodnić.
Cykl wykładów "Po indeks z Pitagorasem" w 2019 roku jest współfinansowany przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach projektu konkursowego FUND_AKCJA.
Szczegóły wydarzenia
Co ma pączek do robota - czyli o planowaniu ruchu robotów okiem topologa
- Data wydarzenia: 2019-11-26
- Godziny trwania wydarzenia: 12:00–13:00
- Rejestracja: 2019-10-31 — 2019-11-19
- Limit miejsc: 160
Opis wydarzenia
Prelegent dr Zbigniew Błaszczyk
Nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej zautomatyzowane: różnego rodzaju roboty przejmują nadzór nad zadaniami w fabrykach, coraz częściej pojawiają się w biurach, a nawet w domach. Problemem jest to, że środowisko ich pracy podlega częstym modyfikacjom, takim jak chociażby zmiana układu stacji roboczych w fabryce. Kluczowym aspektem automatyzacji jest pewność, że robot będzie funkcjonował bez przeszkód mimo tego typu zdarzeń. W tym miejscu wkracza topologia - matematyczna nauka o kształcie. W trakcie wykładu dowiemy się, co mają wspólnego ciastka z topologią, jak topologia manifestuje się w robotyce, i dlaczego tzw. "twierdzenie o zaczesaniu" odgrywa w tym wszystkim znaczącą rolę.