Poznański Portal Matematyczny

Uwaga: aby móc skorzystać z formularza rejestracji na wydarzenie, należy się zalogować.

Wybrana grupa

Po indeks z Pitagorasem - wykłady dla uczniów (rejestracja zakończona)

Termin: 2018-10-01 — 2019-12-30 | Rejestracja: 2018-10-26 — 2019-12-10

Wykłady Otwarte "Po indeks z Pitagorasem'' mają na celu popularyzację wśród młodzieży w łatwo przyswajalnej formie interesujących zagadnień naukowych z matematyki i informatyki. Spotkania z doświadczoną kadrą WMiI stwarzają możliwość uzupełnienia i poszerzenia zainteresowań uczniów w zakresie wyżej wspomnianych dziedzin nauki. Ponadto uczestnictwo w wykładzie na daje uczniowi szansę zapoznania się z uniwersytetem oraz jego kadrą, a pobyt na WMiI umożliwia uczniom dokonującym wyboru przyszłego kierunku studiów zapoznanie się z ofertą edukacyjną wydziału.

Wykłady odbywają się raz w miesiącu, we wtorki o godz. 12:00 w Auli A Wydziału Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu. Czas trwania wykładu to 60 minut. Po wykładzie możliwe będzie zapoznanie się z zapleczem dydaktycznym WMiI. Zamiar zwiedzania prosimy wcześniej zgłosić i uzgodnić.

Cykl wykładów "Po indeks z Pitagorasem" w 2019 roku jest współfinansowany przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach projektu konkursowego FUND_AKCJA.

Szczegóły wydarzenia

O swawolnych siostrach funkcji matematycznych

  • Data wydarzenia: 2019-12-17
  • Godziny trwania wydarzenia: 12:00–13:00
  • Rejestracja: 2019-11-23 — 2019-12-10
  • Limit miejsc: 160

Opis wydarzenia

Prelegent dr Barłomiej Przybylski

Matematycy projektują zgrabne i eleganckie rozwiązania problemów, z którymi mierzymy się we współczesnym świecie. Niestety okazuje się, że współczesne komputery, chociaż coraz szybsze, wciąż nie radzą sobie z matematyką zbyt dobrze. Zaimplementowanie nawet prostych funkcji znanych z lekcji matematyki wymaga już nie lada wygibasów, a i tak musimy się zadowolić czymś, co nie jest doskonałe.

W czasie wykładu spróbujemy odkryć różnice pomiędzy funkcją matematyczną a funkcją w informatyce. W jaki sposób komputer rozumie funkcje? Czy każdą funkcję matematyczną da się zaprogramować? Zastanowimy się w końcu, czy deterministyczny komputer może zachowywać się tak, jakby los nie był przesądzony.

Drukuj tę stronę Wróć

Do góry