Poznański Portal Matematyczny

Uwaga: aby móc skorzystać z formularza rejestracji na wydarzenie, należy się zalogować.

Wybrana grupa

Po indeks z Pitagorasem - wykłady dla uczniów (rejestracja zakończona)

Termin: 2016-10-01 — 2017-06-30 | Rejestracja: 2016-09-26 — 2017-05-31

Wykłady Otwarte ,,Po indeks z Pitagorasem'' mają na celu popularyzację wśród młodzieży w łatwo przyswajalnej formie interesujących zagadnień naukowych z matematyki i informatyki. Spotkania z doświadczoną kadrą WMiI stwarzają możliwość uzupełnienia i poszerzenia zainteresowań uczniów w zakresie wyżej wspomnianych dziedzin nauki. Ponadto uczestnictwo w wykładzie na daje uczniowi szansę zapoznania się z uniwersytetem oraz jego kadrą, a pobyt na WMiI umożliwia uczniom dokonującym wyboru przyszłego kierunku studiów zapoznanie się z ofertą edukacyjną wydziału.

Wykłady odbywają się raz w miesiącu, we wtorki o godz. 12 w Auli A Wydziału Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu. Czas trwania wykładu to 60 minut. Po wykładzie możliwe będzie zapoznanie się z zapleczem dydaktycznym WMiI. Zamiar zwiedzania prosimy wcześniej zgłosić i uzgodnić.

Szczegóły wydarzenia

Odkrywanie tajemnic przeliczania

  • Data wydarzenia: 2017-05-16
  • Godziny trwania wydarzenia: 12:00–13:00
  • Rejestracja: 2017-04-11 — 2017-04-30
  • Limit miejsc: 160

Opis wydarzenia

prelegent mgr Eliza Jackowska-Boryc

"Liczyć każdy może, czasem lepiej, czasem gorzej"- czy rzeczywiście tak jest? Niektóre plemiona afrykańskie używają tylko czterech liczebników: 0, 1, 2, wiele, .... i to im wystarcza. Czy nam także? Często okazuje się, że liczenie nie jest tak proste jak nam się to wydaje. Na wykładzie zaprezentujemy różne sposoby zliczania poczynając od tych najbardziej pierwotnych, poprzez standardowe schematy wyboru, aż do tych wyjątkowo interesujących. Pokażemy na co trzeba zwrócić uwagę i co może okazać się najbardziej zaskakujące. Omówimy jak zmieniają się sposoby zliczania gdy ustawiamy ludzi w kolejce, gdy wybieramy delegację oraz gdy usadzamy gości weselnych przy okrągłym stole. Nauczymy się przeliczać, porządkować i losować, w taki sposób, że już nie będzie to stanowiło żadnego problemu, a nawet okaże się świetną zabawą.

Drukuj tę stronę Wróć

Do góry