Poznański Portal Matematyczny

Uwaga: aby móc skorzystać z formularza rejestracji na wydarzenie, należy się zalogować.

Wybrana grupa

Matematyka w Muzyce i Muzyka w Matematyce (rejestracja zakończona)

Termin: 2017-09-29 — 2017-10-17 | Rejestracja: 2017-10-01 — 2017-11-17

Projekt "Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce", bazując na wywodzącej się z antyku koncepcji jedności matematyki i muzyki, ma na celu pobudzenie aktywności intelektualnej dzieci i młodzieży poprzez  niekonwencjonalne spojrzenie na matematykę i muzykę.

Starożytni Grecy uznawali muzykę za sztukę wywodzącą się z matematyki. Analogie i związki między muzyką i matematyką zostały dostrzeżone przez wielu wybitnych filozofów, matematyków jak i muzyków. Znajdujemy wśród nich między innymi Euklidesa, Keplera, Eulera, Leibniza, Rameau, Schönberga i Messiaena. Jedni z nich wskazywali  przkłady obiektów matematycznych,  które znajdują swoje odzwierciedlenie w muzyce. Natomiast drudzy, wyrażali muzyczne koncepcje artystyczne  językiem czystej matematyki.

Celem realizacji projektu jest propagowanie i szerzenie edukacji zarówno artystycznej - w szczególności muzycznej - jak i matematycznej w formach alternatywnych do edukacji szkolnej wśród uczniów i młodzieży szkół Wielkopolski. Pragniemy odkryć przed młodzieżą szkolną myśl wywodzącą się ze świata starożytnego, że muzyka i matematyka są siostrami w nauce.

Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce, to multimedialna, wielowątkowa prelekcja na wybrany temat, w którym omawiany wątek jest analizowany zarówno z punktu widzenia matematyka,  jak i muzyka. Mają one charakter otwarty  i są przeznaczone, w zależności od omawianej problematyki,  zarówno dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych jak i ponadgimnazjalnych województwa Wielkopolskiego.

Partnerami projektu są: Poznańska Fundacja Matematyczna, Wydział Matematyki i Informatyki im. Adama Mickiewicza   w Poznaniu oraz Akademia Muzyczna  im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

Szczegóły wydarzenia

Geometria dźwięków

  • Data wydarzenia: 2017-11-21
  • Godziny trwania wydarzenia: 09:15–10:45
  • Rejestracja: 2017-11-02 — 2017-11-17
  • Limit miejsc: 200
  • Limit rejestracji dla jednego użytkownika: 1
  • Łączny limit miejsc dla jednego użytkownika: 33

Opis wydarzenia

Wykład odbędzie się w Auli Nova Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego przy ulicy Święty Marcin 87 w Poznaniu.

Drukuj tę stronę Wróć

Do góry