Uwaga: aby móc skorzystać z formularza rejestracji na wydarzenie, należy się zalogować.
Wybrana grupa
Po indeks z Pitagorasem - wykłady dla uczniów (rejestracja zakończona)
Termin: 2017-09-30 — 2018-09-30 | Rejestracja: 2017-09-25 — 2018-05-29
Wykłady Otwarte ,,Po indeks z Pitagorasem'' mają na celu popularyzację wśród młodzieży w łatwo przyswajalnej formie interesujących zagadnień naukowych z matematyki i informatyki. Spotkania z doświadczoną kadrą WMiI stwarzają możliwość uzupełnienia i poszerzenia zainteresowań uczniów w zakresie wyżej wspomnianych dziedzin nauki. Ponadto uczestnictwo w wykładzie na daje uczniowi szansę zapoznania się z uniwersytetem oraz jego kadrą, a pobyt na WMiI umożliwia uczniom dokonującym wyboru przyszłego kierunku studiów zapoznanie się z ofertą edukacyjną wydziału.
Wykłady odbywają się raz w miesiącu, we wtorki o godz. 12 w Auli A Wydziału Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu. Czas trwania wykładu to 60 minut. Po wykładzie możliwe będzie zapoznanie się z zapleczem dydaktycznym WMiI. Zamiar zwiedzania prosimy wcześniej zgłosić i uzgodnić.
Cykl wykładów "Po indeks z Pitagorasem" w 2018 roku jest współfinansowany przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach projektu konkursowego FUND_AKCJA.
Szczegóły wydarzenia
W poszukiwaniu liczb pierwszych
- Data wydarzenia: 2018-05-22
- Godziny trwania wydarzenia: 12:00–13:00
- Rejestracja: 2018-04-27 — 2018-05-10
- Limit miejsc: 160
- Limit rejestracji dla jednego użytkownika: 1
- Łączny limit miejsc dla jednego użytkownika: 35
Opis wydarzenia
prelegent - mgr Bartłomiej Przybylski, Zakład Algorytmiki i Metod Numerycznych, WMiI UAM w Poznaniu
Liczby pierwsze cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem filozofów i matematyków od tysięcy lat - już nasi prehistoryczni przodkowie znali takie liczby, chociaż wcale nie nazywali ich pierwszymi. Tajemniczość, nieregularność i niedostępność liczb pierwszych pobudza ciekawość tysięcy matematyków na całym świecie. Pomimo tego, istnieje wciąż wiele prostych w formule pytań, na które nie znamy jeszcze odpowiedzi. Na inne odpowiedzi poznaliśmy dopiero w ostatnich latach. Jak szybko sprawdzić, czy dana liczba jest pierwsza? Czy da się szybko rozłożyć liczbę na czynniki pierwsze? Jak znaleźć liczbę pierwszą odpowiednio dużą, aby można ją było wykorzystywać w kryptografii?
miejsce: Wydział Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu, Aula A