Uwaga: aby móc skorzystać z formularza rejestracji na wydarzenie, należy się zalogować.
Wybrana grupa
Po indeks z Pitagorasem - wykłady dla uczniów (rejestracja zakończona)
Termin: 2018-10-01 — 2019-12-30 | Rejestracja: 2018-10-26 — 2019-12-10
Wykłady Otwarte "Po indeks z Pitagorasem'' mają na celu popularyzację wśród młodzieży w łatwo przyswajalnej formie interesujących zagadnień naukowych z matematyki i informatyki. Spotkania z doświadczoną kadrą WMiI stwarzają możliwość uzupełnienia i poszerzenia zainteresowań uczniów w zakresie wyżej wspomnianych dziedzin nauki. Ponadto uczestnictwo w wykładzie na daje uczniowi szansę zapoznania się z uniwersytetem oraz jego kadrą, a pobyt na WMiI umożliwia uczniom dokonującym wyboru przyszłego kierunku studiów zapoznanie się z ofertą edukacyjną wydziału.
Wykłady odbywają się raz w miesiącu, we wtorki o godz. 12:00 w Auli A Wydziału Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu. Czas trwania wykładu to 60 minut. Po wykładzie możliwe będzie zapoznanie się z zapleczem dydaktycznym WMiI. Zamiar zwiedzania prosimy wcześniej zgłosić i uzgodnić.
Cykl wykładów "Po indeks z Pitagorasem" w 2019 roku jest współfinansowany przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach projektu konkursowego FUND_AKCJA.
Szczegóły wydarzenia
Bitcoin „wirtualne złoto” XXI wieku. Jak to jest z tymi kryptowalutami i jak działa sieć blockchain.
- Data wydarzenia: 2018-12-18
- Godziny trwania wydarzenia: 12:00–13:00
- Rejestracja: 2018-11-27 — 2018-12-10
- Limit miejsc: 160
Opis wydarzenia
prelegent dr Patryk Żywica
W XXI wieku ludzie zaczęli szukać złota w zupełnie innym miejscu i w zupełnie inny sposób niż dotychczas – za pomocą …obliczeń. Podczas spotkania opowiemy o matematycznym modelu sieci blockchain, która jest podstawą kryptowalut, a gwałtowny jej rozwój zapoczątkowało powstanie i popularyzacja Bitcoinów (2007 r.). Aktualnie blockchain, oprócz swojego najpopularniejszego zastosowania jako środek płatniczy, wykorzystywany jest w systemach wyborczych, rejestrach długów, czy w grach komputerowych.
Podczas wykładu zbudujemy od zera własną, prostą sieć blockchain, omówimy najpopularniejsze implementacje takie jak Bitcoin, Ethereum czy Monero. Na koniec wyjaśnimy na czym polega kopanie kryptowalut oraz jakie ryzyka i korzyści wynikają z wykorzystania tej technologii na dużą skalę.